СІЧЕНЬ. I тиждень. Тема: ПОРИ РОКУ. СВЯТА НАШОЇ РОДИНИ. Конспекти занять із навчання української мови і розвитку мовлення дітей старшого дошкільного віку.

Крутій К.Л., Котій Н.І. Конспекти занять із навчання української мови і розвитку мовлення дітей старшого дошкільного віку. – Запоріжжя: ТОВ "ЛІПС" ЛТД, 2007. – 256 с. – Бібліогр.: с. 27, 245. – (Бібліотека вихователя дошкільного навчального закладу).

СІЧЕНЬ. I тиждень

Тема: ПОРИ РОКУ. СВЯТА НАШОЇ РОДИНИ.

Мета: збагачувати словник дітей на основі знань, уявлень, про довкілля. Продовжувати закріпляти узагальнювальне словосполучення родинні свята, учити добирати визначення до цих слів.

Ключові слова: віншувати, жартівливий, родина, родинне, свята, щедрівки, щедрувати.
Іменники: віхола, завірюха, замет, кучугури, нагорода-гостинець, родина, свято, хуртовина, щедрівки.
Дієслова: віншувати, вітати, намели, поздоровляти, розчистити, славити, співати, щедрувати.
Прикметники: веселі, добрі, жартівливий, непролазний, непрохідний, новорічне, родинне.
Прислівники: ліворуч, праворуч.

Учити вживати суфікс -ну-: стукати – стукнути, грюкати – грюкнути, смикати – смикнути.

Навчити утворювати іменники із суфіксом -ин- при виділенні одного предмета із загальної маси: горошина, цибулина, квасолина, намистина.

Учити утворювати нові дієслівні форми за допомогою префіксів роз-, об-, та постфікса -ся(-сь): гуляти – розгулялися, розгулялись; пити – обпилися, обпились, їсти – об’їлися, об’їлись.

Учити складати невеличку сюжетну розповідь на тему "Як ми щедрували".

У рухливій грі-хороводі "Ой, чи є, чи нема пан господар дома" співвідносити слова з рухами.

Сприяти розвиткові оцінно-контрольної діяльності.

Хід заняття

1 частина. КОМУНІКАТИВНА ДІЯЛЬНІСТЬ

Діти заходять до "Світлиці" і вітаються.
(П.В. – Доброго ранку!
– Доброго дня!
– Доброго вам здоров’я!).

– Діти, наші Калинка й Барвінок готуються до Новорічної вистави, послухаймо, як це в них виходе.
Звучить фонограма музики, як завиває вітер взимку, вихователь виконує ролі (нові слова підсилюють голосом).

Барвінок:
– Ого, яка зима прийшла, скільки снігу намела, а вітер який!?

Калинка:
– Ой-ой-ой, Барвінку, подивись уважніше, які намети намело, непролазні. Як же ми щедрувати підемо до бабусі Орисі й діда Кіндрата. А я такі щедрівки приготувала.

Барвінок:
– Не хвилюйся, сніг перестане, і ми підемо на родинне свято.

– Вам сподобалося, діти?
(П.В. – Так, сподобалося!).

– Діти, мабуть, ви почули в мовленні ляльок якісь нові, незнайомі слова.
(П.В. – Так, почули.
– А що таке намети?
– А що таке щедрувати?
– А що таке щедрівки?).

– Молодці! Ви дуже уважні, і я рада разом із Калинкою й Барвінком, що ви помічаєте нові слова. Ми із задоволенням пояснимо їх, тому що це святкові слова і до нас наближаються ще багато родинних свят. До речі, як ви розумієте ці слова – родинні свята.
(П.В. – Це коли родина святкує разом.
– Це коли всі разом збираються.
– Це коли приїздять інші родичі і всі разом роблять свято).

– Ви вже знаєте, що існує свято "Колядки", ходили колядувати, може хто пам’ятає і хоче розказати "колядку".

(П.В. – Коляд, коляд, колядниця,
Добра з медом паляниця,
А без меду не така,
Дайте, тітко, пирога).

– Молодці!

2 частина. ЕТАП ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. НАДБАННЯ НЕОБХІДНОЇ ІНФОРМАЦІЇ

– Уже давно в нашому краї господарює Зима, і до неї в гості приїхали її сестри – Віхола, Завірюха, Хуртовина. Повторіть ці слова.
Діти повторюють і запам’ятовують.

– Це такий стан погоди, коли падає сніг і дує сильний вітер.
На дошку виставляються відповідні малюнки.

– Зима із своїми сестрами замели всі стежки, намели великі снігові замети й кучугури. Російською мовою – це сугробы і бугры.
Діти повторюють і запам’ятовують нові слова.

– Шляхи стали непролазними і непрохідними. Які стали шляхи, Іванку?
Діти повторюють і запам’ятовують нові слова.

– Але вийшли веселі українські люди зі своїми родинами і розчистили замети. Що зробили люди, Настю?
Діти за вихователем повторюють нові слова.

– У цей вечір люди печуть пироги, ліплять вареники, ходять по вулиці і співають віршики-пісеньки, які називаються щедрівки. Ось послухайте, які знають наші ляльки.

Щедрівочка щедрувала,
Під віконце підбігала:
– Що, бабусю, напекла,
То неси нам до вікна.
Не щипай, не ламай,
А по цілому давай.

(П.В. – Який гарний віршик.
– Мені сподобалася ця щедрівочка).

– За те, що діти й молодь так гарно щедрували, вони отримували нагороду-гостинці. Що робили діти?
– І що отримували?
(П.В. – Отримували нагороду-гостинці).

Далі діти дивлячись на малюнок перераховують гостинці.
(П.В. – Груші, яблука, печиво, пироги, ковбаса, вареники).

– Щедрий вечір – це свято, у яке всі вітають, поздоровляють одне одного, а можна ще сказати по-іншому – славлять і віншують.
Діти повторюють вголос і пошепки нові слова.

– Послухайте:
Щедрий вечір, пане господарю,
Щасти, Боже, твоєму товару,
Щоб ти не мав ніколи припадку,
Ні в коморі, ні на зборі!

– Калинка і Барвінок нагадують, що ми давно займаємось і час відпочити.

Скінчилося навчанняКрокують.
І є доволі час.
Раз-два, раз-два,Плещуть у долоні, тупотять ногами.
Буде баба снігова.

3 частина. ПЕРЕТВОРЮВАЛЬНА ДІЯЛЬНІСТЬ

– Діти, виконаймо одну мовленнєву вправу, яка називається "Що зробити". Господарі не почують щедрувальників, якщо вони не будуть стукати у вікно чи двері.
На дошку виставляються малюнки.

– Що треба зробити?
(П.В. – Треба стукнути.
– Треба грюкнути.
– Треба смикнути).

– Молодці! Правильно називали слова Марійка, Петрик, Костя, а ось Сергійкові й Данилку слід прислухатися до мовлення своїх товаришів і брати з них приклад.

– Подивімось зараз на цей малюнок і скажімо, які гостинці заробили діти.
(П.В. – Горошина, цибулина.
– Квасолина, намистина).
– Так, мабуть, зовсім погано щедрували, із таким пригощенням не погуляєш.
– Подивіться на малюнок, а з такими?

– Зараз ми виконаємо ще одну вправу, у якій і попереду, і в кінці слова треба додавати маленькі часточки. Наприклад: слово гуляти, якщо попереду поставити часточку роз-, а в кінці -ся, або -сь, вийде розгулялися, розгулялись. А тепер слово ходити.
(П.В.Розходились. Розходилися).

Далі діти за аналогією утворюють слова із префіксом об- та постфіксом -ся(-сь).
(П.В. – Пити – обпилися, обпились.
– Їсти – об’їлися, об’їлись).

– Молодці, завдання дуже складне було, але ви впорались.

– Зараз ми з вами спробуємо скласти речення із вставними словами ліворуч, праворуч.
На дошку виставляється малюнок.
(П.В. – Хлопчики стояли ліворуч від ялинки, а дівчатка – праворуч).

– Молодці! Калинці й Барвінку сподобалося, як ви складали речення.

4 частина. ОЦІННО-КОНТРОЛЬНА ДІЯЛЬНІСТЬ

– Ви вже багато знаєте нових святкових слів, і можна скласти розповідь на тему "Як ми щедрували". А спочатку послухаймо розповідь Калинки й Барвіночка:

"У нашому краї гостює Зима – бабуся-холодюся, а до неї в гості приїхали сестри Віхола, Завірюха й Хуртовина, які намели великі снігові замети, кучугури, і всі шляхи стали непрохідними, непролазними. Але вийшли українські люди зі своїми родинами й розчистили всі намети, щоб можна було піти щедрувати. Діти й дорослі співають щедрівки, славлять і віншують господарів, а ті пригощають їх гостинцями:

Щедрик-ведрик, дайте вареник!
Щедрик-ведрик, сивий веприк.
Із колосочка – жита мисочка,
Із снопочка – ціла бочка.
Вам щедрець – мені млинець,
Грудочка кашки, пара яєць.
Гарне родинне свято "Щедрий вечір".
(Щедрівку розказує вихователь).

Далі діти, використовуючи нові слова, складають свої сюжетні розповіді, а вихователь разом із Калинкою й Барвінком оцінюють їх.

– Молодці, у нас із вами теж вийшло маленьке свято, і Калинка з Барвінком запрошують вас на святковий хоровод "Ой чи є, чи нема пан господар дома".
Діти ходять по колу і співають:

Ой чи є, чи нема
Пан господар дома?
Щедрий вечір, добрий вечір,
Пан господар дома!
Ой, нема, ой, нема
Та й поїхав до млина…
Щедрий вечір, добрий вечір,
Та й поїхав до млина.
Меду пива купувати,
Щедрівочки частувати.
Щедрий вечір, добрий вечір,
Щедрівочки частувати.
(Українська народна пісня).

– Ось і закінчилося наше заняття.
– Що запам’яталося вам найбільше?
– Що здивувало вас?
– Що б хотіли повторити?
– Які слова зацікавили вас і які ви запам’ятали?

Далі за традицією діти складають нові слова до скриньки-скарбнички і прощаються з вихователем і ляльками.
(П.В. – Бувайте здорові!
– Хай вам щастить!
– На все добре!).

Тривалість заняття – 30 хвилин.