ЛИСТОПАД. IV тиждень. Тема: ПОРИ РОКУ. ОСІНЬ. Конспекти занять із навчання української мови і розвитку мовлення дітей старшого дошкільного віку.

Крутій К.Л., Котій Н.І. Конспекти занять із навчання української мови і розвитку мовлення дітей старшого дошкільного віку. – Запоріжжя: ТОВ "ЛІПС" ЛТД, 2007. – 256 с. – Бібліогр.: с. 27, 245. – (Бібліотека вихователя дошкільного навчального закладу).

ЛИСТОПАД. IV тиждень

Тема: ПОРИ РОКУ. ОСІНЬ.

Мета: збагачувати активний словник дітей на основі знань і уявлень про довкілля. Продовжувати знайомити зі словами-назвами та назвами ознак, характерними для осені. Продовжувати вчити відповідати на запитання "Який?", "Яка?".

Ключові слова: безрадісна, непогода, осінь, пізня, пора року, хазяйнує, холод.
Іменники: вітер, дощ, непогода, осінь, пора року, хмари, холод.
Дієслова: відчувати, кружляє, мокнуть, нагадує, розмокропогодилось, хазяйнує.
Прислівники: сумно, холодно.

Учити утворювати словотвірну іменникову категорію збільшеності за допомогою суфікса -ищ(е): вітрище, хмарище, деревище.

Учити утворювати словотвірну прикметникову категорію збільшеності за допомогою суфікса -ющ-: темнюща, мокрюща, холоднюща.

Вправляти в утворенні слів з протилежним значенням: сумно – весело, мокро – сухо, туман – сонце, журиться – потішатися.

Продовжувати вчити складати складносурядні речення з однорідними членами з приєднувальними сполучниками не тільки (не лише)…, а й: Не тільки вітер дує сильний, а й ще дощ пішов.

Продовжувати вчити вживати фразеологізми та правильно їх розуміти: У нас у лісі розпогодилося.

Продовжувати складати невеличкі розповіді за картиною, учити культурі мовленнєвого спілкування.

Сприяти розвиткові оцінно-контрольної діяльності.

Хід заняття

1 частина. КОМУНІКАТИВНА ДІЯЛЬНІСТЬ

Діти заходять до "Світлиці" і вітаються з вихователем, ляльками.

– Діти, подивіться, наші ляльки щось принесли із собою. Миколко, тобі цікаво?
(П.В. – Так, цікаво).
– Запитайте, будь ласка, у них – що принесли ляльки?
(П.В. – Калинко, Барвінку, що ви сьогодні принесли?
– Барвінку, Калинко, що ви тримаєте в руках?).
– Діти, це книга про пори року, ой яка гарна, які тут малюнки!
(П.В. – Покажіть нам. І ми хочемо побачити).
– А ще вірші які гарні й різні, хочете послухати?
(П.В. – Дуже хочемо. Так, я хочу послухати).

– Листопад холодний всіх вітрів скликає,
І чудове листя з дерева зриває.
Падають листочки, падають всі вряд,
Осінь вже на дворі… Місяць листопад.

(Уривок з вірша М. Стратієнко "Осіння казочка" ст. 72, кн. "Українське довкілля").

– Діти, про який місяць якої пори року ви почули у віршику?
(П.В. – Це листопад.
– Це про осінь вірш.
– Це осінній віршик).

– Правильно, молодці, а тепер назвіть, будь ласка, осінні слова з цього віршика.

(П.В. – Листопад, холодно, вітер.
– Листя падають.
– Осінь).

– Молодці! Калинка й Барвінок вирішили подарувати цю книжку нам, але за умови того, що ви розкажете все-все, що знаєте про осінь, згодні?
(П.В. – Так згодні.
– Ми спробуємо).
– У цій книжці є білі сторінки, і туди треба розмістити малюнки й озвучити текст для цих сторінок.

2 частина. ЕТАП ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. НАДБАННЯ НЕОБХІДНОЇ ІНФОРМАЦІЇ

– Діти, скажіть, на які два періоди ділиться осінь?
(П.В.Рання осінь.
– І пізня осінь).
– А яка зараз осінь?
(П.В.Пізня осінь).

– За якими прикметами ви зробили такий висновок?
На дошку виставляється малюнок.
(П.В. – Тому що холодно, сірими хмарами затягнуте небо, йде дощ).
– Правильно, про такий стан погоди можна сказати – непогода, тобто погана погода. Повторіть, Петрику, Оксанко.
Діти повторюють уголос, інші – пошепки.

– Скажіть, а що робить вітер?
На дошку виставляється малюнок.
(П.В.Вітер зриває листочки.
– Вони кружляють і мокнуть).
– Коли йде дощ – навкруги сумно, холодно, ти помітив, Сергійку, як стало?
(П.В. – Коли йде дощ, навкруги сумно й холодно).

– У народі кажуть так: У нас у лісі розмокропогодилось. Разом зі мною скажімо це нове слово.

Діти повторюють і запам’ятовують.
– А як ви розумієте цей вираз?
(П.В. – Йде дощ.
– Стоїть погана погода).
– Молодці! Калинка рада, що не тільки з’являються нові малюнки в книжці, а й речення діти до них складають правильні.

– Подивіться на цей малюнок, як пізня осінь хазяйнує в природі, вона нам нагадує, що скоро прийде зима. Що робить осінь, Юлю?
(П.В. – Вона хазяйнує.
– Вона нагадує нам про зиму).
– Скажіть, що ви відчуваєте?
(П.В. – Мені сумно.
– Не хочеться йти на вулицю.
– Хочеться спати).

– Так правильно, тому що пізня осінь безрадісна, безлиста, глуха, сумовита й тужлива. Ось тобі, Оринко, листочок останній, називай, яка осінь, і передай його іншій дитині.
(П.В. – Осінь безрадісна безлиста глуха сумовита тужлива).

– Вставайте всі в коло, і розкажемо вірш про дядька листопада. Проводиться фізкультхвилинка.

Завітав до нас у садКрокують на місці,
Хмурий дядько листопад.прикладають до лоба руку човником і озираються.
Хвилювались голі віти:Піднімають руки вгору і махають ними.
– Чим нам гостя пригостити?Розводять руками.
Залишились лиш опенькиНапівприсідають.
У саду, під пнем стареньким.

(На вірш В. Кравчукак "Гість" ст. 70 кн. "Мої улюблені вірші, Тернопіль – 05р.)

3 частина. ПЕРЕТВОРЮВАЛЬНА ДІЯЛЬНІСТЬ

– Підбирімо знову текст до наших малюнків.
На дошці виставляються малюнки.
– Хто дує восени?
(П.В. – Вітер).
– А якщо це дуже сильний вітер, то можна сказати вітрище.

– По небу пливе хмара, а якщо вона дуже велика?
(П.В. – Це хмарище).
Далі діти за аналогією утворюють такі слова:
холод – холодище, дерево – деревище.

– Молодці, наступне завдання схоже. Послухайте, ніч яка?
(П.В. – Ніч темна).
– А якщо нічого не видно, навіть зірок і місяця немає на небі?
(П.В. – Ніч темнюща).
Далі за аналогією утворюють такі слова:
погода – мокрюща, холоднюща.

– Барвінку подобається, як сьогодні працюють Віка, Оксанка, Тарасик, вони уважно слухають запитання і правильно відповідають на них.

– Зараз ми пограємо в мовленнєву гру, яка називається "Скажи навпаки". Наприклад: я кажу – весело, а ви…
(П.В. – Сумно).
– Мокро – сухо, туман – сонце, журитися – потішатися.

– Молодці! Калинка запитує, чи вмієте ви складати речення із вставними словами не тільки…, а й… Подивіться на цей малюнок і складіть речення.

Якщо дітям важко, перше речення складає вихователь.

– Не тільки дує сильний вітер, а й ще йде дощ.
(П.В. – Осінь не тільки безлиста, а й безрадісна.
– Хмари не тільки затягли небо, а й ще пішов дощ).

– Молодці, такі цікаві й правильні речення вмієте складати, каже Калинка.

4 частина. ОЦІННО-КОНТРОЛЬНА ДІЯЛЬНІСТЬ

– Ну що ж, багато малюнків до книги ми підібрали, багато слів і речень придумали. Тепер складімо розповідь про пізню осінь:
"До нас прийшла пізня осінь. Вона хазяйнує на полях, в лісі, в садках і нагадує, що скоро прийде зима. Погода в листопаді розмокропогодилась. Вітер зриває останні листочки, і вони кружляють і мокнуть. Пізня осінь безлиста, безрадісна, сумовита, тужлива.

Вихователь разом із ляльками дає оцінку розповідям дітей.

– Наше заняття наближається до кінця, Калинка й Барвінок запрошують нас пограти в рухливу гру "Що буває восени".

Діти водять хоровод, у середині якого стоїть дівчинка-осінь.

Щедра осінь і багата
З подарунками прийшла.
Тож дозволь нам запитати,
Що ти осінь принесла?
Дівчинка-осінь: Різних овочів з городу,
Хліба з поля принесла!
Діти: Чи хорошу ти погоду В подарунок нам дала?
Осінь: Дощ, дощ, дощ!
Вихователь: Хто на дощ потрапить, діти –
Той і буде в грі водити!

Діти розбігаються. Обирають нову "Осінь".

– Діти, які нові ігри вам сподобались?
– Які нові слова вас зацікавили?
– Які відкриття зробили ви для себе?
– Які нові слова запам’ятали?

За традицією діти складають нові слова до скриньки-скарбнички та прощаються з вихователем та ляльками.

Тривалість заняття – 30 хвилин.