![]() | ![]() |
|
Крутій К.Л., Котій Н.І., Письменна Л.М., Щербань Л.І. Конспекти занять із навчання української мови і розвитку мовлення дітей середнього дошкільного віку. – Запоріжжя: ТОВ “ЛІПС” ЛТД, 2006. – 156 с. – Бібліогр.: с. 20, 154. – (Бібліотека вихователя дошкільного навчального закладу). ЛИСТОПАД. II тиждень Тема: СВІЙСЬКІ ТВАРИНИ. Мета: продовжувати збагачувати активний словник дітей на основі знань і уявлень про довкілля. Закріпляйте слова-назви свійських тварин, уявлення про їх зовнішній вигляд та характерні повадки, відрізняти і називати їх дії, відповідати на запитання „Що робить?”, „Чим корисна людям”. Ключові слова: тварини, свійські, вівця-баран-ягня, кінь-кобила-лоша, мекати, іржати, довгошерстий, біговий. Учити утворювати прислівники конфіксом по-...-ому від основ прислівників: по-конячому, по-баранячому, по-козячому тощо. Учити утворювати іменники-назви малят-тварин: ягня, лоша (ягнятко, лошатко). Учити складати складносурядні речення з розділовим сполучником „або” „Розкажіть (жи) мені про вівцю, або про барана”. Учити складати невеличкі оповіді за змістом картини. „На конюшні”, розмовляти лагідно, без сторонніх рухів і жестів. У рухливій народній грі „Коні на припоні” співвідносити рухи та слова. Сприяти розвиткові оцінно-контрольної діяльності. Хід заняття 1 частина. Комунікативна діяльність До дітей у „Світлицю” приходить Розумничка і і вітається з ними і вихователем. 1. Хвіст гачком 2. У нашої бабусі сидить дід у кожусі 3. З рогами, а не бик, 4. Сіре, біле, пухнасте - Молодці, діти, Розумничка каже що ви дуже уважні і кмітливі діти, сьогодні гарно працюють Івасик, Артемко беріть з них приклад. 2 частина. Пізнавальна діяльність Надбання необхідної інформації Діти, сьогодні Розумничка хоче вас познайомити ще із іншими свійськими тваринами (на дошку виставляються малюнки). Впізнайте про кого мова? І мала і кучерява - Правильно, відгадали, молодці. а хто запам'ятав, як назвала Розумничка брата вівці? Так, правильно, можна ще сказати на нього баран, баранчик, баранець. Повтори будь ласка, Наталочко, Юля, Соня. (Діти повторюють, вихователь слідкує за вимовою слів). Сьогодні Розумничка приготувала нам одні загадки, така хитренька. Давайте послухаємо ще одну. - Я красивий, я великий - Правильно, якщо це чоловіча стать то кажуть кінь, жеребець, а якщо жіноча стать, то кажуть кобила. Повторіть і запам'ятайте ці нові слова. Діти повторюють, вихователь знову зосереджує увагу на різниці у назвах кінь, кобила. Давайте уважно подивимося на малюнки і скажемо яка шерсть у вівці, яка у коня? А можна ще сказати так: вівця довгошерста, кучерява, кінь короткошерстий. повтори Максимко, Андрійко. Діти, як ви думаєте, а де живуть ці тварини? Діти розглядають малюнки повторюють та запам'ятовують нові слова. Діти, ви знаєте, що тварин доглядають люди, може хто знає, як називається людина, яка доглядає овець? Діти повторюють та запам'ятовують нові слова. -Розумничка каже, що їй дуже подобаються коні, тому що вони стрункі, швидкі, вміють швидко бігати, тому ще їх називають бігові. Світланко, ти запам'ятала, чому Розумниці подобаються коні? - Ви також знаєте, що кожна тварина вміє розмовляти. Зараз Розумничка нам включить касету, а ви скажіть, що робить кінь? - Молодці, ви самостійно, правильно назвали дію, і я, і Розумничка цьому зраділи. Діти, вівці дуже корисні тварини, вони дають нам шерсть, з якої потім роблять різні шерстяні речі. Подумайте, а як назвати ту дію, коли людина знімає шерсть у вівці і чим? - Молодці і знову ви правильно, самостійно назвали дію. Мабуть вже втомилися, давайте відпочинемо. Проводиться фізкультхвилинка (українська народна лічилка). Діти стоять парами.
3 частина. Перетворювальна діяльність - Діти, пригадайте, ми вже знаємо, як „розмовляють” тварини, зараз ми пограємо у гру, яка називається „Скажи по якому?” Я почну , а ви продовжите (якщо потрібно, використовуються малюнки). - Молодці, Тетянка, Віталик брали приклад з Івасика та Артемки і тому правильно і швидко впоралась з завданням. У нас ще є одне завдання. Ми з вами ласкаво гукали кізоньку, крольчатко, а тепер давайте ласкаво погукаємо ягня і лоша. - Молодці. Олю, ти хочеш щоб Петрик розказав про тварин? Тому і давайте навчимось складати такі речення де слово-помічник „або” допомагає скласти речення. Послухайте як я складу речення: „Петрику, розкажи мені про вівцю або про коня”. Діти за аналогією складають інші речення із сполучником „або”. 4 частина. Оцінно-контрольна діяльність - Діти, Розумничка принесла нам велику картину, яка називається „На конюшні” і дуже хоче почути, як ви вмієте складати розповіді. Намагайтесь складати речення правильно і розказувати про те, що намальовано на картині. Вихователь і Розумничка допомагають складати дітям розповіді і оцінюють їх. Молодці, вже прийшов час пограти в гру „Коні на припоні”. Діти стоять у колі, посередині одна дитина і кажуть слова: - Стоять коні на припоні, Усі розбігаються, а дитина, яка стояла посередині ловить інших. Запитання до дітей на формування оцінно-контрольних дій:
- Наше заняття закінчується. Чого ви навчились? Наприкінці заняття діти традиційно складають слова у скриньку-скарбничку та прощаються з вихователем і Розумничкою. Тривалість заняття – 23-25хв.
|
|
|