Травень. I тиждень. Тема: ПОРИ РОКУ. ВЕСНА. Конспекти занять із навчання української мови і розвитку мовлення дітей молодшого дошкільного віку.

Травень. I тиждень

Тема: ПОРИ РОКУ. ВЕСНА.

Мета: продовжувати формувати розуміння і вживання узагальнюючого поняття пори року. Продовжувати збагачувати мовлення дітей смисловим змістом (робота над якісним розвитком словника).

Ключові слова: пори року, весна, вітер, дерева, кущі, квіти, птахи, гріти, радіти, співати, весняний, сонячний.
Іменники: пори року, весна, дерева, кущі, квіти, птахи, спів, гніздо (гніздечко), хмари, сонце.
Дієслова: гріти, сяяти, хмаритись, гніздитися, прилетіти, співати, квітнути, радіти.
Прикметники: веселий, весняний, ласкавий, сонячний, високий, блакитний, перелітні.

Учити дітей складати речення, застосовуючи прийменники попід: Попід парканом з’явилися мальви.

Збагачувати словник дітей образними художньо-поетичними виразами: червоне сонечко; сад як у віночку; квіти немов білий сніг.

Розвивати навички монологічного мовлення під час складання колективної розповіді про весну.

У народній рухливій грі "У зеленому садочку" співвідносити слова і рухи.

Сприяти розвиткові оцінно-контрольної діяльності.

Хід заняття

1 частина. Комунікативна діяльність

– Добрий день, дітки. (Відповіді дітей).

– Добрий день, Грайлику. Чому ти сьогодні такий веселий?
Грайлик: "У мене сьогодні гарний настрій. А Ви, Наталіє Іванівно, теж посміхаєтесь".

– Посміхаюсь, тому що у мене теж гарний настрій. Дітки теж посміхаються, мабуть, і в них гарний настрій. Так, дітки?
(П.В. – Так, (авжеж, еге ж) гарний настрій).

– А як ви гадаєте, чому у всіх гарний настрій?).
(П.В. – Тому що сонечко, тепло.
– Тому що весна прийшла.
– Тому що все квітне).

– Так, малята, ось послухайте віршик Леоніда Глібова:
Веснянка

Весна прийшла!
Тепло знайшла!
Кричать дівчатка й хлопчики.
– Цвірінь-цвірінь!
Журбу покинь, –
Клопочуться горобчики.
Все ожило, все розцвіло
І рій дітей привітненьких
На той горбок
Несе вінок
З фіалочок блакитненьких.

– Ось як ту радість, яка охопила всіх від того, що прийшла весна, передав поет.

– Ви здогадались, про що ми будемо сьогодні говорити на занятті?
(П.В. – Так, (авжеж, еге ж). – Про весну).

2 частина. Етап пізнавальної діяльності. Надбання необхідної інформації

– Дітки, пригадайте як було зимою на вулиці?
(П.В.Холодно. Навкруги сніг лежав. Усе замерзло).

– Так, молодці. А з приходом весни які сталися зміни?
(П.В. – Стало тепло. Стало гарно. Усе цвіте. Дерева стали зелені).

– Молодці, дітки. Як ви багато помітили змін. А хто ж допоміг весні здійснити ці зміни?
(П.В.Сонечко).

– А це хто?
Вихователь виставляє зображення явищ природи.
(П.В.Вітер).

– Так, пригріло тепле сонечко, подув весняний вітер і сніг швидко розтанув. Стало тепло.
– А разом з весною хто повертається?
Зображення перелітних птахів.
(П.В.Птахи).

– Ті птахи, що на зиму відлітають, а весною повертаються, називаються перелітними.
– Повтори, Андрійку, Оксанко, Миколко.
(Діти повторюють і запам’ятовують нову назву).

– Птахи весело співають, багато літають. Як ви думаєте, чому вони раді?
(П.В. – Тому що повернулися додому).
(Якщо дітям важко відповідати, вихователь допомагає, використовуючи навідні запитання).

– Так, птахи раді, що повернулися додому. Вони починають робити гніздечка (гніздитися), щоб потім вивести пташенят.
– Що, Віко, вони починають робити?
(П.В.Гніздечка).
– А як ще можна сказати?
(П.В.Гніздитися).
(Так закріплюють з декількома дітьми).

– А що сталося із деревами, кущами?
(П.В. – На них з’явилися листочки. Вони зацвіли).

– Правильно. Можна говорити: "Вони зацвіли", а можна ще сказати: "Вони квітнуть". (Діти повторюють).

– Молодці, дітки. Грайлик нагадує, що ви, напевно, стомились уже. Пора відпочити. (Фізкультхвилинка)

Діти стоять у колі.

– Крапа дощик-накрапайчик –(Пальчиком торкаються долоньки)
Барабанить в барабанчик,
Бубонить у бубонець,(Піднімають долоні в бік та плескають)
Щоб усі пішли в танець.(Кружляють навкруги себе)

3 частина. Перетворювальна діяльність

А зараз пограємо у гру "Який, яка, яке?".

– Сонечко яке?
(П.В.Весняне, ясне, тепле, ласкаве).
Вихователь додає: "Червоне, наче у віночку".

– Небо яке?
(П.В.Блакитне, голубе, веселе, хмарне).
Вихователь додає: "Наче море".

– А дерева які?
(П.В. – Високі. Зелені).
Вихователь додає: "Коли дерева квітнуть, то сад як у віночку, а квіти немов білий сніг".

(Усі повторення, які наводимо вище, діти кожного разу повторюють і закріплюють).

– Грайлик каже, що у Миколки вийшло краще за всіх, молодець!

– Діти, до нас у гості проситься ще одне слово, пограймо з ним! Це слово попід, російською мовою це под. З ним нам треба скласти речення, послухайте: "Попід парканом з’явилися квіти", а тепер спробуйте ви.
(Діти за аналогією складають речення).

– Яке гарне і правильне речення вийшло у Тамари, Максимка, молодці, каже Грайлик.

4 частина. Оцінно-контрольна діяльність

– Діти, сьогодні у нас гарний настрій, усі добре працюють, допомагають одне одному, тому складімо всі разом розповідь про весну. Кожний скаже по реченню, а вийде розповідь. Я почну: "Прийшла весна. На блакитному небі засяяло червоне сонечко. Дує теплий вітер. Дерева, кущі квітнуть. Діти грають, їм гарно і весело".

Проводиться рухлива гра "У зеленому садку".

У зеленому садку
Сидить котик в холодку,
Лапкою чеше вус,Відповідно до тексту
Язичком лиже пуз,виконуються рухи.
Хвостиком круть-верть,
Сіру мишку хоп!

Запитання до дітей на формування оцінно-контрольних дій:

– Чого навчилися?
– Що нового довідалися?

Тривалість заняття – 15-18 хв.