СІЧЕНЬ. III тиждень. Тема: КОМАХИ ТА ПЛАЗУНИ. Конспекти занять із навчання української мови і розвитку мовлення дітей молодшого дошкільного віку.

СІЧЕНЬ. III тиждень

Тема: КОМАХИ ТА ПЛАЗУНИ.

Мета: продовжувати формувати розуміння і вживання узагальнюючих понять: комахи, плазуни. Розвивати вміння порівнювати предмети за відмінними та спільними ознаками.

Ключові слова: комахи – жук, бджола, муха; плазуни – вуж, жаба.
Іменники: комахи – жук, бджола, муха; плазуни – вуж, жаба; нектар.
Дієслова: повзати, літати, стрибати, бриніти, збирати (нектар).
Прикметники: великий, маленький, сіра, зелена, смугаста.

Учити утворювати особові форми майбутнього часу зі словом бути: будуть літати (повзати, бриніти).

Вводити в словник дітей формули мовленнєвого етикету привертання уваги: "Пробачте, скажіть, будь ласка".

Продовжувати розвивати діалогічне мовлення дітей на тему: "Про що твоя книжка?". Учити своєчасно відповідати і добирати потрібну фразу.

У рухливій грі "Мурашка" співвідносити рухи зі словами.

Сприяти розвиткові елементарної оцінно-контрольної діяльності.

Хід заняття

1 частина. Комунікативна діяльність

Діти вітаються з вихователем і Грайликом.

– Скажіть, яка зараз пора року?
(П.В. – Зараз зима).
– І все замело, засипало чим?
(П.В. – Снігом).

– Діти, зверніть увагу на Грайлика. Він сьогодні якийсь заклопотаний і аж трішки розгублений, крізь скло поглядає раз у раз.

– Як же до нього звернутися? А ось що зробімо. Тихенько підійдемо до нього, вибачимось і звернемось: "Грайлику, пробач, скажи, будь ласка, кого ти шукаєш?".
(Діти повторюють хором індивідуально).
Одна дитина (за бажанням) підходить до Грайлика і повторює.

– Я засмучений, бо не бачу комах, немає їх ніде.

Маринка:
– Ой, який ти смішний, забув, що вони поснули.
– Ой, тепер згадав. Дякую тобі, Маринко.

Вихователь пропонує дітям скласти про це речення.
(П.В.Комахи взимку сплять).

– Діти, а яких комах ви знаєте? (Вихователь виставляє картинки, діти називають).
(П.В.Це бджола (жук, муха)).

2 частина. Етап пізнавальної діяльності. Надбання необхідної інформації

– Діти, як ми називали одним словом жука, бджолу і муху?
(П.В.Комахи).

– Грайлик запитує, а що вміє робити кожна комаха?
Вихователь звертає увагу на картинки, на яких зображені комахи.
Жук уміє...
(П.В.Літати і повзати).
Муха уміє...
(П.В.Літати і повзати, дзижчати).
Бджола уміє...
(П.В.Літати, збирати нектар, співати свою пісеньку).

– Можна сказати – бджола вміє бриніти.
(Діти хором та індивідуально промовляють).

– А Грайлик ще приніс ось дві фотографії. Хто це, може, комахи – запитує він?
(П.В. – Ні, це не комахи. Це жаба та вуж).

– Як жаба пересувається?
(П.В.Стрибає, плаває).
– А вуж?
(П.В.Повзає).

– І одним словом на них кажуть: плазуни. (Діти закріплюють).

– Грайлику, плазуни, як і комахи, взимку сплять.

– Грайлик мені нагадує, що вже час відпочити (Фізкультурна хвилинка)

Пробудивсь Петрусик, слуха:(Діти сидять на ковдрі)
– Десь дзижчить в куточку муха.(Стають на коліна
і приставляють
долоньки до вушок)
Підхопився хлопчик вмить –(Встають, піднімають
Муху вирішив зловитьруки вгору, роблять сплеск
над головою)
Він швидкий, він молодець!
Скочив з ліжка на стілець,(Підстрибують
на двох ногах)
Уже на стіл поставив ногу,
Посковзнувся – й на підлогу:
– Бух!(Падають на підлогу)
Встав Петрусь, за вухом чуха:(Встають і роблять
– Це ж мене звалила муха.відповідні рухи)

3 частина. Перетворювальна діяльність

– Діти, Грайлик задумався, він сьогодні дізнався, що комахи та плазуни взимку сплять, а коли ж вони прокинуться і що вони тоді будуть робити?
(П.В.Комахи та плазуни прокинуться навесні.

Жук буде повзати і літати.
Муха буде повзати, літати, дзижчати.
Бджола буде літати, збирати нектар, бриніти.
Жаба буде стрибати, квакати.
Вуж буде повзати.)

– Молодці. Грайлик дуже вдячний, що ви йому розповіли про комах та плазунів.

4 частина. Оцінно-контрольна діяльність

– Грайлик приніс нам книжечки. Зараз ми роздивимось їх і розкажемо, що там намальовано. Ми будемо одне одному ставити питання за змістом книжок. Домовляйтесь, хто з ким буде вести діалог.
(Діти домовляються).

Вихователь:

– А можна я з Грайликом почну?
(П.В. – Так, авжеж, атож).
– Привіт, Грайлику.
– Добрий день, Наталіє Іванівно.
– Що намальовано в твоїй книжці?
– Тут намальовано жука, бджолу та маленьку муху.
– А що намальовано у вашій книжечці?
– А у моїй книзі намальовані вуж та жаба.

Далі діалог ведуть діти парами.

– Грайлик хвалить дітей, які брали участь у діалозі, пропонує пограти в рухливу гру "Сонечко".

Сонечко, сонечко,(Діти протягають долоньку,
Сядь на долонечку,ходять по кімнаті
Дай нам медку,і проказують
А ми тобі кваску.слова)

– Молодці, діти.

Наприкінці заняття традиційно складають слова до скриньки-скарбнички, прощаються з вихователем і Грайликом.

Далі закріплюють формули мовленнєвого етикету.

Тривалість заняття 15-18 хвилин.